2011. április 30., szombat

Boldog táncnapot!

.
"A tánc nagyon jó módja annak, hogy megszabaduljunk a bennünk lévő feszültségektől, mert tánc közben gondolatok nélkül vagyunk és örömöt érzünk. És ilyenkor az öröm annyira eltölt bennünket, hogy a lélek öröme sokkal erősebb, mint bármilyen más földi öröm, vagy akár fizikai kényelem. Fizikai nyugalmat ad, mentális nyugalmat ad, ugyanakkor lelki nyugalmat is ad."

Shri Mataji Nirmala Devi

Ma van a tánc világnapja, ami kapcsán két videóval szeretnék Neked örömet szerezni. Az egyik, egy bharatnatyam darab (szintén dél-indiai klasszikus tánc, mint a kucsipudi), ami mellesleg az egyik kedvencem és nem másról szól, mint Natarajáról, a tánc uráról:





A másik pedig egy teljesen más táncstílus, ír sztepp ugyanarra a témára - részlet Michael Flatley Lord of the Dance, azaz a Tánc ura című híres táncprodukciójából. Ezt az előadást volt alkalmam élőben is látni Budapesten, jó néhány évvel ezelőtt, és lenyűgöző emlék maradt...





Üdv:


Zsuzsa









.

2011. április 22., péntek

Királyi esküvő indiai táncra

.
Változnak az idők a királyi családok háza táján is. Az, hogy Anglia népessége egyre vegyesebb, most főként az indiaiakat értve ez alatt, olyan fontos eseménykre is hatással van, - ha csak egy tánc erejéig is - mint William herceg és Kate Middleton esküvője.

Már csak egy hét van a nagy napig, amire gondosan készül a pár a ruhakiválasztástól kezdve, a királyi fogadáson, és ételeken keresztül a vendégek szórakoztatásáig. Az ő ötletük volt az is, hogy meghívottaknak a lakodalom záró táncaként egy különleges fellépést élvezhessenek.


Az egyik legnevesebb indiai származású koreográfust (Sandeep Soparkar) és feleségét kérték fel, hogy a fogadás záró táncát előadják.

Az indiai pár február óta minden nap 3 órát gyakorol, hogy mozdulataikat tökéletesítsék. Ez a tánc lesz az utolsó az este folyamán, ami még különlegesebbé teszi azt. És ha valaki a királyi család tagjai előtt táncol, a lehető legtökéletesebben előadásra törekszik.

A tánc maga "bollywoodi keringő lesz" azaz angol keringő bollywoodi fűszerrel. (A bollywoodi indiai tánc maga is egy keverék, ami alatt főként az indiai zenés-táncos filmek táncbetéteit értjük. Ezekeben a táncokban az indiai klasszikus és néptáncok elemei keverednek az olyan modern nyugati táncok elemeivel, mint például a hip-hop, vagy akár a társas táncok).

Az esküvőn bemutatandó darab négy perc hosszú lesz és több különböző bollywoodi film zenéjéből áll össze, de a táncos pár nem árulta el melyek lesznek a dalok.

Bár nem tudjuk, mely filmzenék lesznek a kiválasztottak, az esküvő alkalmából álljon itt egy "indiai keringő" az egyik legnépszerűbb indiai filmből, a Lagaanból.




Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél a legfrissebbekről értesülni, iratkozz fel itt, bal oldalon a Kuchipudi Kalauzra!


Üdv:

Zsuzsa











.

2011. április 15., péntek

Az indiai ékszerek világa - videó

.
Minden nő szereti az ékszereket. Indiában viszont nem csupán szeretik a nők az ékszereket, de kivétel nélkül mindenki viseli is őket. Míg itt rengeteg olyan nőt látni az utcákon, aki szinte semmilyen ékszert nem visel, addig Indiában a nők ki nem lépnének az utcára ezek nélkül a kiegészítők nélkül. Gyönyörű, színes szárikban (hagyományos indiai ruha, amely egy hosszú anyagból, szoknyából és blúzból áll), és felékszerezve minden indiai nő kicsit Sri Laksmit, a gazdagság és jólét istennőjét idézi, aki egyben a nőiesség, a feleség, háziasszony szimbóluma is.

Arról már készült egy videófilm, hogy a kucsipudi táncban a táncos milyen ékszereket és kiegészítőket visel, amit már itt láthattál a blogon...>>>

A mostani videó arról szól, hogy az indiai nők, milyen ékszereket szeretnek viselni a hétköznapokban. Erről egy kedves indiai "vendéggel" beszélgettem, aki már régóta itt él Magyarországon, de azért az indiai hagyományokank megfelelően öltözködik és viseli az ékszereit. És mellesleg igen közel áll hozzám, ami a videóból ki is derül.







Ha tetszett a bejegyzés, ne foszd meg tőle a barátnődet! Küldd neki tovább!


Üdv:

Zsuzsa












.

2011. április 10., vasárnap

Nataraja (Síva) - a tánc ura

.

Két bejegyzéssel korábban írtam, hogy az órákon elkezdtünk tanulni egy slókát. A slókák olyan rövid szanszkrit versek, himnuszok, amelyek Istent, vagy egy istenséget, istennőt dicsőítenek. Ezeknek külön versmértéke, ritmusa van. A slókák általában részét képezik a hindu imáknak. Rengeteg ilyen slóka van, és ezek közül jónéhány a kucsipudi darabokban is megjelenik.


A haladó csoporttal egy Síváról szóló slókát veszünk, a táncmodulatokkal együtt, ami egy alap slóka. Ez egy nagyon lassú darab, sok gyönyörű póz van benne és nagyon méltóságteljes.



A slóka maga így hangzik:


Angikam bhuvanam, yasya, Vachikam, sarva vanmayam, Aharyam chandra, taradhi, Tam numaha sattvikam Shivam


A jelentése:


Tested az egész világ, Beszéded az összes nyelv, Ékszereid a Hold és a csillagok, Tisztellek Téged, magasztos Síva


A slókában minden egyes szó megjelenítésre kerül, Síva, azaz Nataraja (ejtsd: Nátarádzsa), a tánc ura, megelevenedik. Síva a legnagyobb aszkéta és jógi, aki a Himalájában, a Kailash hegyen meditál. Ő a három hindu fő istenség (Bráma, Visnu, Síva) egyike. Ő az, aki táncával létrehívja a teremtést, és ugyanakkor a korok lejártával elpusztítja azt. Ő a legtisztább Istenség, fehér mint a hó. Sohasem inkarnálódik a Földre, a világ szennye nem érintheti. Ő az, aki csak szemléli a világ változásait, anélkül, hogy azok megérnintenék Őt.


A hindu hagyományokban egy Istenségnek nagyon sok neve van. Sívának egy másik neve Nataraja, azaz a tánc ura, akit egy jellegzetes szobor örökít meg. Ez a szobor nagyon szimbólikus. A test, a tér és az idő közötti kapcsolatot ábrázolja. Siva minden egyes mozdulata, illetve azok a tárgyak, amiket visel, illetve tart, jelentéssel bírnak.





Elöl lévő jobb kéz - Síva elöl lévő jobb kezét patakam mudrában (kéztartásban) tartja, ami félelemnélküliséget is jelent. Ezzel a mozdulattal Síva védelmet ad az embereknek a világi kísértések gonoszságaitól.


Elöl lévő bal kéz - Az elöl lévő bal kéz tartása olyan, mint az elefánt ormánya. Lefelé mutat a felemelt bal láb irányába, amely az örök áldás felé vezető utat mutatja. Ez a kéz egyben Síva fiára, Ganeshára, az elefántfejű istenségre is utal.


Felemelt bal lába - a megváltás felé mutatja az utat – el a mindennapi élet illúzióitól, az isteni áldás és tökéletesség felé.

Tűzgyűrű – a Nataraját köarülvevő tűzgyűrű az univerzumot szimbolizálja minden illúziójával, szenvedésével és fájdalmával.

A törpén álló jobb láb – Shiva elpusztítja a gonoszt azzal, hogy eltapossa a törpét, Muyalagant a jobb lábával. A törpe az emberi lélek hat ellenségét szimbolizálja: kéjvágy, harag, irígység, megtévesztés, arrogancia és féltékenység.

Gangesz - Síva hajában ott a Gangesz. Ereje, zabolátlansága arra késztette Sívát, hogy a hajába zárja, ahonnan aztán megszelídülve folyhat tovább a Földre, ahol elmos minden bűnt és tudatlanságot.

Dob – a jobb hátsó kezében Síva egy dobot tart, a damarut, egy kis kézi dobot, ami úgy néz ki, mint egy homokóra. Ezt a hangszert megütve szólaltatja meg Isten az univerzum első hangját. Ezzel megkezdődik a teremtés tánca.

Tűz – hátsó bal kezében Síva tüzet tart, amely a pusztító energiát szimbolizálja, amit Síva minden kozmikus kor végén elszabadít. A tűz a legvégső tisztító erő – megtisztít a bűntől és elpusztítja az illúziókat.

Harmadik szem – Síva harmadik szeme a homloka közepén helyezkedik el. Ez az a szem, amely a nyilvánvaló dolgok mögé lát. Síva harmadik szeme megtalálja a gonoszt és elpusztítja azt.

Félhold – Síva az idő teremtője, amit a hold szimbolizál, melynek változó fázisai tükrözik a napok múlását. A félhold táplálja Kámának, a szerelem Istenének fenntartó erejét, valamint a megvilágosodás és bölcsesség jelképe.

Összegubancolódott haja – mutatja, hogy Ő szabad a megszokott emberi társadalom kötöttségeitől. A fürtjei lazák és zabolátlanok. Sívát nem kötik a földi illúziók láncai.

Kobrákat – visel a nyaka körül amelyek vadul szállnak körülötte miközben táncol. A kígyó a reinkarnációt (újjászületést) szimbolizálja. Úgy veti le a bőrét, mint ahogy az embernek kell levetnie a testét, hogy újjászülethessen.



Remélem, Neked is lesz lehetőséged arra, hogy egyszer személyesen átéld, ahogy Nataraja, a tánc ura megelevenedik táncsoportunk előadásában.


Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél még sok hasonló anyagot olvasni, iratkozz fel itt, bal oldalon a Kuchipudi Kalauzra!




Üdv:


Zsuzsa












.

2011. április 1., péntek

Meghívó tavaszköszöntő táncestre

.

A legutóbbi bejegyzésben írtam, hogy egy tanítványom felkért vendégelőadónak a csoportja által szervezett tavaszköszöntő táncestre, amely felkérést örömmel fogadtam el.

A tanítványom, aki meghívott, nem más, mint Seymen Krisztina Nurgül, hastánc oktató, akivel nemrég megismerkedhettél itt, a blogon 2 táncos videós beszélgetésében, amelyben két keleti tánc, a kuchipudi, valamint a hastánc jellegzetességeiről, különleges és érdekes vonulatairól beszélgettünk. Bár a két táncot sokan hasonlónak gondolják, ebben a videóban lelepleztük az igazságot a két tánc kapcsolatáról.

De most itt az alkalom, hogy élőben is megnézd és gyönyörködj a két stílus nagyon is eltérő, de varázslatos mozdulataiban és koreográfiáiban. Ezen a táncesten egy tiszta táncot, un. jatiswaramot (ejtsd: dzsátiszvárám) fogok előadni.

A jatiswaramban a lépések jatikra (dzsátikra), meghatározott ritmusmintákra épülnek. Tánctechnikailag nagy kihívást jelent, mivel sűrűn váltják benne egymást a gyors és lendületes lépéskombinációk, ugrások és szökellések. A darabnak nincs jelentése, célja pusztán a tiszta esztétikai öröm elérése a pózok és a dinamikus, ritmusos mozdulatok szépsége által.


Kalandra fel, vár a Kelet titokzatossága, egzotikuma, lágy és dinamikus ritmusai! Hagyd, hogy legalább egy estére elbűvöljön ez a varázslatos világ!


A táncest helyszíne: Pécs, Ifjúsági Ház, Nagy Lajos király útja 1. Időpont: 2011. április 12., kedd 18:00 óra


További részletekhez kattints a képre:



Gyere el, várunk sok szeretettel!


Üdv:


Zsuzsa






.





.


.