2011. december 23., péntek

Boldog Karácsonyt kívánok Neked!

.
Az igazi Karácsony számomra mindig örömteli, meghitt és ugyanakkor varázslatos esemény, amikor az ember elfelejti a mindennapokat és egy kicsit befelé figyel. Ilyenkor nemcsak a családommal szoktunk együtt lenni, de azokkal az emberekkel is el szoktunk tölteni egy hosszabb meditációval egybekötött délutánt-estét, akikkel együtt gyakorlom a Sahaja jóga meditációt.

Fogadd tőlem szeretettel az alábbi videót, egy olyan kucsipudi táncrészlettel, ami Shri Krishna gyönyörű, ám hiú feleségéről, Sathyabhamáról szól. Ez a darab könnyed, örömteli és varázslatos, olyan, mint a Karácsony. Ez a felvétel Ásotthalmon készült, azon a meditációs szemináriumon, ami a Diwalihoz, India "karácsonyi ünnepéhez" kapcsolódott.

Ezzel a darabbal szeretnék Neked nagyon Boldog, Békés és Örömteli és Karácsonyt kívánni!



Üdv:

Zsuzsa












.

2011. december 14., szerda

Egy gyöngyszem a Lelkednek

.
Sokat és sokszor írtam már arról, hogy a kuchipudi egy, a spiritualitáshoz nagyon kötődő tánc. Hogy nemcsak a feldolgozott témák, de maguk a mozdulatok is nagyon kedvezőek, és áldásosak, mert a legbelső énünket próbálják megérinteni, és az élet egy magasabb, finomabb szintjét kifejezni. De lehet, hogy nem igazán tudod hová tenni a spiritualitást, hogy ez mit is jelent, vagy hogy mi is valójában a lelkünk, az igazi énünk.

Mostanában nagyon divatos dolog a lelkünkkel, a bennünk lezajló dolgokkal foglalkozni. Sokan fordulnak az ezotéria, asztrológia, vagy akár pszichológusok felé. Mert sok emberben van igény a lelki béke iránt, hogy tényleg megtapasztalja belülről, és keresi ehhez az utat. És lehet, hogy így a karácsony és az év vége közeledtével még azokban is felmerül egy kicsit az igény a befelé fordulásra, akik egyébként nem nagyon szoktak ilyesmivel törődni.

A mindennapokban gyakran elveszünk a különböző, sokszor jelentéktelen dolgokban. Néha elborítanak a tennivalók, azt sem tudjuk hová kapjunk. És van úgy, hogy sokszor kívánjuk bárcsak máshol lennénk, vagy már túl lennénk az egészen, vagy valami mással foglalkozhatnánk. Olyan dolgokkal azonosulunk és olyan dolgokba kényszerülünk, éljük bele magunkat, ami igazából nem is mi vagyunk. És ilyenkor bizony sokszor szeretnénk a béke szigetét elérni. Ehhez viszont nem kell messzire mennünk, mert ez a béke bennünk van, a lelkünkben.

Ehhez szeretnék Neked egy kis útmutatót, egy gyöngyszemet adni, ami csodálatosan leírja a bennünk lakozó lelket. Ez a kis gyöngyszem pedig nem más, mint egy régen élt indiai költőnek, Adi Shankaracharyanak egy verse, ami az egyik kedvencem. Ez a vers a bennünk élő örök üdvről és tudatosságról, a lelkünkről szól, ami a világ teremtő és pusztító urának, Sívának a visszatükröződése bennünk. Síva a Kailasha hegyen ül, meditációban, a teljes függetlenség és tanú állapotban. Ő a Világlélek megtestesítője, aki csupán szemléli a dolgokat, eseményeket, az élet zaját, vagy a természet csendjét, de egyikbe sem bonyolódik bele. Csupán élvezi a lélek örömét a szemlélődésben és meditációban.


Adi Shankaracharya:
Tad Niskala

Om. Nem vagyok az elme,
Értelem, ego, sem a "chitta",
sem a fül, sem a nyelv,
A szaglás, látás érzete,
Sem éter, sem a lég,
Örök Üdv és Tudatosság vagyok.
Síva vagyok! Síva vagyok!

Nem vagyok sem a "prana",
Sem az öt lehellet,
Sem a hét alkotóeleme a testnek,
Sem az öt burok,
A kéz, a láb, a nyelv,
Sem a cselekvés más szerve.
Örök Üdv és Tudatosság vagyok.
Síva vagyok! Síva vagyok!

A félsz, mohóság, káprázat,
Undor, vonzódás nem enyém,
Semmi, ami gőg vagy ego,
"Dharma" vagy megszabadulás,
Sem vágya az elmének,
Sem tárgya ennek a vágynak.
Örök Üdv és Tudatosság vagyok.
Síva vagyok! Síva vagyok!

Örömöt és fájdalmat,
Erényt és bűnt nem ismerek,
Sem mantrát, szent helyet,
Védákat vagy áldozást,
Nem vagyok az, aki eszik,
Sem az étel vagy az evés.
Örök Üdv és Tudatosság vagyok.
Síva vagyok! Síva vagyok!

Nincs halálom, félelmem,
Egy "kaszthoz" sem tartozom,
Nincs apám, nincs anyám,
Még születésem sincs nekem,
Barátom, bajtársam,
Sem tanítványom, sem Gurum.
Örök Üdv és Tudatosság vagyok.
Síva vagyok! Síva vagyok!

Nincs formám, képzeletem,
A Mindent-átható vagyok,
Mindenütt létezem,
De túl vagyok az érzékeken,
Megváltás sem vagyok,
Vagy bármi ismerhető.
Örök Üdv és Tudatosság vagyok.
Síva vagyok! Síva vagyok!


Kívánom Neked, hogy Te is meg tud tapasztalni azt az örömet, a lélek békéjét, amiről ez a csodálatos vers szól!


Üdv:

Zsuzsa








.

2011. november 26., szombat

Az értelem és érzelem útja

.
Életünk folyamán folyamatosan tanulunk. A családunkban, az iskolában, egyetemen, tanfolyamokon, stb. Van úgy, hogy olyan dolgot, amit szeretünk, ami érdekel bennünket, amit hasznosnak tartunk. És van úgy, hogy olyan dolgot, amit ránk kényszerítenek, ami nem érdekel bennünket, de valahogy túl kell rajta jutnunk. Általában nehezebben tanuljuk meg azokat a dolgokat, amit kötelességből tanulunk, mert muszáj vele foglalkoznunk, viszont szívesen áldoznánk időt arra, ami érdekel bennünket, abban szívesenebben elmélyednénk. Ha ilyen dologgal foglalkozunk, csak úgy repül az idő.

De miért van ez? Miért van, hogy valamit sokkal könnyebben fel tudunk fogni az értelmünkkel, míg bizonyos dolgokat egyáltalán nem, vagy alig? Miért van az, hogy valaki nagyon jó a nyelvtanulásban, de nem érdeklik a sportok, míg valaki nem szeret annyira olvasni, de imádja a növényeket és a kertészkedést, vagy valaki annyira nem szeret főzni, de imád kézimunkázni, otthoni kreatív dekorációkat csinálni? Nem tudok ezekre a kérdésekre tudományos magyarázatot adni, csupán a saját tapasztalataimat megosztani.

Az ember azokkal a dolgokkal foglalkozik szívesen és mélyül el benne, ami fellelkesíti, ami sikerélményt ad, amit közelinek érez magához, vagy ami békével, nyugalommal tölti el. Vagyis olyan dolgokkal, amelyekhez pozitív érzelmek fűzik. Vagyis a tevékenység, amit űz, nem merül ki csupán a tevékenységben magában, hanem érzelmi töltetet kap, és így az ember egyensúlyban halad előre a tanulás útján, a vágyak, érzelmek és az értelem, cselekvés útján. Így szinte észre sem veszi, hogy tanul, hiszen nem erőlködik, mert a figyelme olyan dologra irányul, ami örömet okoz neki.

Biztos Neked is megvannak az életednek azok a területei, amelyekkel szívesen foglalkozol, és amelykre szívesen áldoznál még több időt, amelyek kikapcsolnak, és amelyben a tanulás nem okoz nehézséget. Sok olyan ember van, aki ideje nagy részét nem olyan dolgoknak szenteli, amit szeretne csinálni. Nem az a munkája, amiről álmodott, vagy nem jut annyi ideje a kedvenc tevékenységére, hobbijára, amennyit szeretne. Sokan nem mernek belevágni, hogy abból éljenek, meg, amiből igazán szeretnének, vagy hogy nagyobb hangsúlyt adjanak az életükben annak, amivel igazán szívesen foglalkoznának. A szív az egyik irányba húz, míg az értelem a másikba.

És bár minden dolognak megvannak a nehézségei, de ha abban a dologban tudunk kiteljesedni, ami a szívünk csücske, az annyi pozitívumot tud hozzáadni az életünkhöz, ami mellett eltörpülnek az esetleges akadályok.

A kuchipudi is olyan, mint az a dolog, amiben Te vagy mások örömüket lelik. Néha nem könnyű egy-egy lépést, mozdulatot elsajátítani ebben a klasszikus táncban, de ha eközben az ember tud befelé figyelni, élvezni, amit csinál, megtanálni azokat a pozitív érzelmeket, amelyek őt a tanulás útján lelkesítik, akkor legyen bármilyen nehéz is egy lépés, a tanulás örömmel tölt el.

A következő kis videó egy tiszta tánc darab részletet mutat be, amelynek nincs története, vagy különösebb mondanivalója. Ez a darab inkább a hosszú idő tanulásával megszerzett technikai tudás "összegzése" a kuchipudiban. Természetesen, nem kerül bele minden technika, de azt mondják, hogy, aki képes egy ilyen darabot megfelelő szinten bemutatni, az már "technikailag tud táncolni". Ha pedig az ember szívvel-lélekkel táncol, akkor az érzelmek, az öröm egy olyan darabban is tükröződik, és elvarázsolhat másokat, ami nem kíván színészi képességeket, "csupán száraz technikai tudást".




Üdv:

Zsuzsa







.

2011. november 6., vasárnap

A felemel(ked)és művészete

.
A legutóbbi bejegyzés a Diwaliról és az arra való készülődésről szólt. A mostani a múlt hétvégéről, a Diwalihoz kapcsolódó kis programról Ásotthalmon, aminek a hullámai még mindig visszatérnek, és jóleső érzéssel töltenek el.

A szombat esti program egy sahaja jóga meditációs szemináriumhoz kapcsolódott. Már 18 éve gyakorlom ezt a meditációt. Minden nap meditálok otthon, és számtalan ilyen meditációs programon vettem részt, ami pár órától kezdve egész napig tartott, vagy akár több napos szeminárium volt. Ezek közt voltak olyanok melyek a teljesen kezdőknek szóltak, és voltak olyanok, amin azok vettek részt, akik már hosszabb ideje gyakorolják a Sahaja jógát. (Ha szeretnél többet megtudni a sahaja jóga meditációról, vagy kipróbálni, nézd meg ezt az oldalt!)

A múlt hét vége egy ilyen szemináriumi alkalom volt, ahol összegyűltek a régebb óta meditálók, hogy tovább mélyítsék meditációs tapasztalataikat. Ennek része volt a szombat esti program, ami olyan embereknek szólt, akik betekintést szerettek volna nyerni egy kicsit a mesés indiai világba, és ezzel együtt megtapasztalni a sahaja jóga meditáció élményét is.

Egy gyönyörű helyen, egy erdészeti kollégiumban voltunk, ami olyan, mint egy arborétum. Az idő is csodálatos volt, mintha a természet is gyakorolni akarta volna az áldást és nagylelkűséget. A fák élénk színekbe öltöztek. Sok mindent csináltunk, szerveztünk, mégis minden nagyon könnyedén és egyszerűen ment.

Az esti program fél nyolckor kezdődött, de mivel csak kevés időm volt, úgy döntöttem, hogy nem öltözöm "teljes harci díszbe" a kuchipudi előadáshoz, csak egy gyakorló szárit vettem fel és néhány ékszert. Az est folyamán volt egy kis élő zene, bhajanok, volt egy rövid kis ismertető film a sahaja jóga meditációról és minden jelenlévő átélte a meditáció, a gondolatnélküli tudatosság állapotát.

Az előadásom előtt beszéltem kicsit a kuchipudiról, hagyományairól és hogy hogyan kapcsolódik ez a meditációhoz. Elmondtam miről szólnak a darabok amiket előadok és bemutattam néhány mozdulat jelentését. Nagyon jó érzés volt látni, hogy az emberek mennyire figyeltek. Három darabot adtam elő. Az első kettőnek volt kis története, míg a harmadik egy tiszta tánc darab volt. A legutolsó darab előtt javasoltam az embereknek, hogy próbálják meg gondolatok nélkül, csak szemlélni az előadást.

A közönség nagyon befogadó volt a kuchipudival szemben, és az előadás végére teljesen feloldódtak. Amikor az ember énekel, színészkedik, táncol, akkor nem csupán egy előadóművészetet gyakorol, nemcsak élményt nyújt, mert ha a néző lelkét is megérinti, akkor sikerül a felemelés művészetét is gyakorolnia. Ha pedig ezt sikerül elérni, akkor a művész egyúttal a felemelkedés művésze is, mert amikor ad, akkor ő is visszakap, méghozzá sokkal többet, mint amit adott. Így az előadása által ő is feljebb emelkedik. Még most, egy hét múlva is érzem ennek az előadásnak az örömét és áldását magamban.

A nagylelkűséget nemcsak anyagi szinten lehet gyakorolni, de a művészetek és a spiritualitás megosztásával és továbbadásával. Azzal is, ha másokban fel tudjuk ébreszteni a lelki kényelmet és nyugalmat, a belső békét. Ha valami olyasmit tudunk adni, ami magasabbra emel és belsőleg jobbá tesz másokat.

Ezért, amikor táncolom vagy tanítom a kuchipudit, mindig azt érzem, hogy feltöltődöm általa. És ezt érzem azokon is, akik megnéznek egy kuchipudi előadást, vagy részt vesznek az óráimon. Sokan mondják, hogy biztos sok munka, gyakorlás, idő és energia, amit a kuchipudiba beletettem. És ez így van, de annál jobban értékelem, és szeretem és örülök, ha mások, ha Te is örömödet leled abban, amit Neked adok!



Üdv:


Zsuzsa









.

2011. október 26., szerda

Boldog Diwalit!

.
A Diwali vagy Dipawali India legnagyobb, több napon át tartó ünnepe. A nálunk megült ünnepek közül talán a Karácsonyhoz lehet hasonlítani. A Diwali a fény és jólét ünnepe, és ebben az évben erre a hétre esik.

Ilyenkor, mikor leszáll az éj, Indiában minden fénybe borul. Lámpásokat gyújtanak, kiteszik őket az ablakba, hogy Lakshmi istennő, aki a gazdagság és jólét istennője megtalálja az utat a házhoz. Azt tartják, hogyha a ház sötét ezen a napon, akkor Shri Lakshmi nem lép be a házba.

Lakshmi istennő a Diwali alkalmával Gruhalakshmi, azaz tökéletes háziasszony formájában van jelen. Ezért ilyenkor a háziasszonyok ajándékot kapnak, valami olyasmit, amit a konyhában vagy a vendégek fogadásánál tudnak használni. Ez is azt segíti, hogy a jólét megalapozódjon a házban. Ilyenkor sokat sütnek-főznek, nagyon sokféle, finom édesség is kerül az asztalokra.

Lakshmi istennőt általában úgy ábrázolják, hogy lótuszon áll vagy ül. Ez azt jelképezi, hogy olyan könnyű, hogy még egy lótuszon is képes megállni. De ez azt is szimbolizálja, hogy nem gyakorol nyomást senkire sem, senkire sem erőltet rá semmit.

Shri Lakshminak négy keze van. Ebből kettőben szintén lótuszt tart, ami nemcsak a szépség szimbóluma, de az otthon melegét és a nagylelkűséget is jelképezi. A lótusz virág a legcsúnyább bogaraknak is menedéket ad éjszakára, hogy aztán reggel ismét kinyíljon és szabadjára engedje őket. Vagyis ha azt szeretnénk, hogy az anyagi jólét beköltözzön hozzánk, akkor nekünk is nagylelkűnek kell lennünk másokkal szemben.

Lakshmi istennő a harmadik kezével védelmet ad, míg a negyedik keze táplál, de nemcsak az anyagi szinten, hanem spirituálisan is.

A Diwali nemcsak az anyagi jólét ünnepe, hanem a spirituális fényé és felemelkedésé is. Ilyenkor az Istennő Mahalakshmi formáját is tisztelik, aki segít elűzni a tudatlanság sötétségét, és segíti az embereket a megvilágosodás, lelki felemelkedés útján.

Bár Shri Lakshmi nem a művészetek istennője, de az indiai művészetek is hozzájárulnak az emberek belső jólétéhez. Ilyen értelemben a kuchipudi sem csupán előadóművészet, hanem próbálja visszatükrözni az emberi belső szépséget, a lélek és a Mindenen Átható Isteni Erő szépségét.

A legutóbbi bejegyzésben meghívtalak szombatra, a Diwalihoz kapcsolódó, lélekfeltöltő, kuchipudi és zeneelőadással egybekötött meditációs programra. Ezen a programon az indiai művészetek élvezete mellett kipróbálhatod azt a meditációt, ami már hosszú ideje az én életem része is, és amit még évekkel azelőtt kezdtem el gyakorolni, hogy a kuchipudival megismerkedtem volna.

Sok szeretettel várlak most szombaton Ásotthalmon ezen a lebilincselő programon, hogy Te is részese légy a belső gazdagsának! A részleteket megtalálod az előző bejegyzésben.
Gyere és mélyedj el Te is az indiai művészetek és a meditáció spirituális szépségben!

Boldog Diwalit!


Üdv:

Zsuzsa









.

2011. október 20., csütörtök

Meghívó a mesés keleti kultúra rajongóinak

.
Sok szeretettel meghívlak egy izgalmas, lebilincselő, ugyanakkor pihentető és lélekfrissítő programra, amely nemcsak India varázslatos keleti kultúrájába kalauzol el Téged, de megtapasztalhatod a lélek csendjét, a belső békét is az este alkalmával.

Ez a kis program India egyik legnagyobb ünnepéhez, a Diwalihoz is kapcsolódik. Az este alkalmával kipróbálhatod a meditációt, India gazdag zenei kultúrájából bhajanok éneklése ad ízelítőt, valamint én is eltáncolok majd néhány kuchipudi darabot.

Ez a program jövő szombaton, 2011. október 29-én lesz Szegedtől nem messze, Ásotthalmon. Az előadás 19:30-kor kezdődik, a belépés díjtalan. Várlak sok szeretettel!

Ha van olyan ismerősöd, akit érdekelhet ez a program, kérlek, küldd neki tovább ezt a bejegyzést!

A további részletekhez kattints a képre:
(További nagyítához kattints még egyszer!)


Hogy minek is az ünnepe a Diwali, és hogyan kötődik ez a kuchipudihoz, azt a következő bejegyzésben mesélem el Neked!


Üdv:

Zsuzsa








2011. október 16., vasárnap

A kuchipudi titka, ami a Te mindennapjaidat is feldobhatja

.
Rendszeresen szoktam olvasni indiai kuchipudi mesterek weboldalait, blogjait, vagy facebook bejegyzéseit. És az egyik ilyen bejegyzésben egy híres indiai mester feltett egy kérdést, méghozzá, hogy mit jelent számunkra, kuchipudi táncosok számára a kuchipudi?

Most, itt a blogban erre a kérdésre szeretnék válaszolni, és ezzel nem csak azt szeretném elmondani, hogy nekem mit jelent ez a gyönyörű tánc, de arra is rávilágítani, hogy mi ennek a táncnak a titka, ami akár a Te mindennapjaidat is feldobhatja!

Számomra a kuchipudi a belső, legtisztább öröm kifejeződése. Akkor is amikor egyszerű lépéseket gyakorlok, vagy darabokat táncolok, egy szép előadást nézek az interneten, vagy csak meghallom egy darab zenéjét, áthat ez az öröm. Ha kicsit nehezebben veszem is rá magam néha a gyakorlásra, akkor is mindig felfrissülök, minden egyes alkalom után. És ezt a frissességet nemcsak fizikailag érzem. És ez nem is az az öröm, amit az ember akkor érez, amikor részt vett egy edzésen, hogy sikerült legyőznie önmagát, a lustaságát és mozognia, mert nem a mozgás öröméért mozog, hanem, mondjuk csak azért, hogy jobb alakja legyen, vagy csak hogy egészségesebb éltet éljen.

A kuchipudi egy olyan mozgásforma, ami minden pillanatban örömet ad, nemcsak akkor, ha befejezem a gyakorlást. Ennek oka pedig az, hogy a kuchipudi nem csupán mozgás, hanem művészet, méghozzá egy klasszikus indiai művészeti ág, és ebben rejlik a titka is.

Az indiai előadóművészetek, zene, tánc és ének nemcsak a testre vannak hatással. Ezek a művészeti ágak az ember egy sokkal mélyebb rétegét érintik meg, maga a zene, a kuchipudiban található mozdulatok, lépések, kézjelek egy sokkal magasabb szint visszatükröződései és kifejeződései, mint az anyag, amiben, és amin keresztül megnyilvánulnak. Ezek a művészeti ágak egy sokkal finomabb szinten működnek és hatnak mint a nyugati művészeti ágak. Az indiai klasszikus zenék és táncok, így a kuchipudi is, a Lélek és a Mindenen Átható Isteni Erő szépségét próbálják visszaadni.

Amikor az ember kuchipudi táncot táncol, vagy előadást néz, akkor a lélek szépségét, finomságát jeleníti meg, fejezi ki, vagy élvezi a táncos előadása által. És a gyakorlás, vagy előadás során minden egyes lépés, kézjel és mozdulat örömmel tölti el az embert, mert ezekben a mozdulatokban kedvezőség és áldásosság rejlik. A kuchipudi táncolásának minden pillanata örömteli, még akkor is, ha az ember nehezen tanulja meg, mert olyan ismeretlen mozdulatokból, lépésekből áll, amelyek számunkra teljesen szokatlanul hatnak.

De ahhoz, hogy a kuchipudit vagy bármelyik klasszikus indiai művészeti ágat el tudja sajátítani az ember, kell egyfajta kifinomultság, érdeklődés az élet, a lélek finomabb szintje felé, anélkül a tanítvány csak puszta hangokat, vagy mozdulatsorokat próbál magáévá tenni. Úgyanígy egy kuchipudi előadást azok tudnak igazán élvezni, akik nyitottak és befogadók egy spirituális, örömteli és kifinomult művészéti ág felé. És ha az ember nyitott ezekfelé a dolgok felé, ha nemcsak a mindennapi rutinra irányul a figyelme, hanem az élet finomabb, spirituálisabb szintje felé, akkor már tett egy lépést affelé, hogy az életét színesebbé, örömtelibbé, és könnyedebbé tegye!

Te hogy állsz ezekkel a dolgokkal? Próbálod az élet finomabb szintjét becsempészni és megélni az hétköznapjaidban? Ha esetleg eddig nem tetted, javaslom, próbáld meg a figyelmedet a művészetek, ezen belül is a klasszikus indiai zenék, táncok, a kuchipudi felé fordítani, amelyek segítenek, hogy nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak és örömtelibbek legyenek a mindennapjaid!

Ehhez mindjárt ajánlom is az alábbi, elbűvölő kuchipudi darabot, ami egy tiszta tánc, vagyis a mozdulatoknak nincs jelentése, csupán a lélek örömét szépségét tükrözik:





Üdv:


Zsuzsa












.

2011. október 3., hétfő

Kezdő kuchipudi tánctanfolyam indul Pécsen októberben

.
  • Gyere el és ismerj meg élőben egy olyan varázslatos klasszikus indiai táncot, ami teljesen más, mint a nyugati táncok, amitől nemcsak energikusabb leszel, de a tükörben is látni fogod magadon a változásokat!

  • Merülj el egy olyan táncban, amitől több életenergiád lesz és ami remek kikapcsolódást jelent a hétköznapokban!

  • Csatlakozz egy olyan órához, ahol remek hangulat uralkodik és ahol nemcsak az egészségedért tehetsz, de jól is fogod magad érezni! Ahol a tánclépések tanulása nem egy monoton folyamat, hanem izgalmakkal és vidámsággal teli élmény.

  • Gyere el egy olyan órára, ahol mindig jó hangulat uralkodik, és ahol mindig, garantáltan fel fogsz töltődni!

Csatlakozz most az októberben induló kezdő kuchipudi tanfolyamhoz! Lemaradtál az első óráról?
Nem baj, októberben még folyamatosan lehet csatlakozni a kezdő csoporthoz! Gyere!

Időpont: minden csütörtökön 17:30-19:00
Legelső óra: 2011. október 6.
Helyszín: Alajos Utcai Közösségi Ház, Pécs, Alajos u. 2/2
Tanfolyam díja: 6000 Ft/hó

Mit hozz magaddal az órára:
Kényelmes, hosszúszárú nadrág, póló

Ha esetleg attól félsz, hogy még sosem próbáltad ezt a táncot, és mi van, ha kiderül, hogy mégsem jön be Neked, és kidobtál ennyi pénzt az ablakon, akkor a

100% visszatáncolási garancia

megoldja a gondodat! Vagyis, ha eljössz, befizeted a tandíjat és úgy gondolod, hogy nem erre számítottál, mégsem tetszik akár a tánc, vagy ahogy tanítok, stb. (bár én mindent el fogok követni, hogy ne így legyen:-), és nem akarod folytatni a tánctanulást, akkor visszakapod a havi tandíj teljes összegét! Bármilyen feltétel nélkül.

Hogy ne legyen Számodra teljesen ismeretlen a kuchipudi a legelső óra előtt, javaslom, nézz szét egy kicsit a bejegyzések között, olvasgass, ismerkedj ezzel a varázslatos tánccal, valamint nézd meg a videót arról, hogy hogy is néz ki egy kucsipudi óra nálam, és mit mondanak a haladó csoport tagjai az óráról:



Várlak sok szeretettel az órákon!

Üdv:

Zsuzsa








.

2011. szeptember 26., hétfő

Sorsfordító esemény az életedben

.
Történt-e már Veled olyan, hogy valaki ajánlott Neked valamit:

- hogy menj el egy buliba vele
- nézz meg egy filmet/színházi előadást
- iratkozz be egy tanfolyamra vagy suliba
- pályázz meg vagy fogadj el egy állást, stb.

és később, ha visszanéztél, akkor rájöttél, hogy ez az ajánlat megváltoztatta az életed. Lehet, hogy csak kis mértékben, de az is lehet, hogy az életed nagyon nagy fordulatot vett.

Lehet, hogy abban a buliban ismerted meg életed párját. A film, amit akkor megnéztél egy örök mérföldkő maradt az életedben. Az a tanfolyam később hozzásegített, hogy továbblépj a szakmai karrieredben. Az új állás révén olyan barátokat találáltál, akik azóta is veled vannak jóban rosszban...

Ha visszagondolok, az én életemben sok változás történt - kicsik és nagyok is - ami mások ajánlására következett be.

Egy ilyen meghatározó esemény volt az is, amikor egy ismerősöm hívására mentem el életem első kuchipudi órájára. Érdekeltek az indiai táncok, és láttam már kuchipudi előadást is, de abban az időben ezt a stílust még Európában sem nagyon képviselte senki, nemhogy Magyarországon. Volt már másmilyen klasszikus indiai tánctanfolyam, de azokra valahogy sohasem jutottam el...

Viszont egy nap egy ismerősöm azzal a jó hírrel lepett meg, hogy kuchipudi tanfolyam indul és lehet csatlakozni! Így mentem az első órára, ami akkor azonnal megfogott és azóta is fontos és örömteli része az életemnek.

Most itt a lehetőség, hogy Te legyél egy ilyen fontos szereplő valakinek az életében! Javasolj valami olyasmit egy barátodnak, ami nagy hatással lesz az életére!

Ha van olyan ismerősöd, akinek az életébe egy új színfolt és sok öröm forrása lehet egy ősi, keleti tánc, akkor kérlek, küldd neki tovább ezt a bejegyzést, hogy be tudjon nézni egy kuchipudi órára:



És gyertek el a következő, októberben induló tanfolyamot megelőző bemutató órára!

Részletek a plakáton:


Még egyszer a bemutató óra helyszíne és időpontja:

2011. szeptember 29., csütörtök, 18:00-19:00 óra
Alajos Utcai Közm. Alapítvány, Pécs, Alajos u. 2/2


Várlak Benneteket sok szeretettel!


Üdv:

Zsuzsa








.

2011. szeptember 21., szerda

Videó - először nézhetsz be egy kuchipudi órára

.
Jártál már valaha klasszikus indiai táncórán? És kuchipudi órán? Nem vagy kíváncsi rá, hogy milyen is egy ilyen óra, ha már ennyi időt töltesz itt a blogon?

Akkor most szeretnélek meghívni egy kuchipudi órára!
Ez persze egy különleges óra lesz, amin nem kell személyesen részt venned, csak kényelmesen a számítógép előtt ülve végignézni. Kiválogattam Neked néhány egyszerűbb és néhány bonyolultabb, látványosabb lépést. De ez nem minden!

Ugyanis a haladó csoport minden tagja megosztja Veled véleményét, élményeit a kuchipudival kapcsolatban, hogy miben változtatta meg az életüket a kuchipudi, és milyen pozitív változásokat éreznek magukon. Elmondják, hogy miért is szeretnek az órákra járni, de azt is megtudhatod, hogy milyen nehézségeket, akadályokat vettek sikerrel.

Ez a kis csapat nagyon lelkes és kitartó, már lassan egy éve gyűrjük együtt a kuchipudit. Emlékszem, hogy néhány lépés bizony kemény munkát követelt tőlük, amíg megtanulták, hogy aztán annál nagyobb örömmel gyakorolják őket. És bár egyes mozdulatokon még van mit finomítanunk, nagyon büszke vagyok rájuk, és meg kell hogy dicsérjem őket, mert nagyon jól fejlődnek!

Nagyon nagy örömmel tölt el, hogy másokat is sikerült megfertőznöm a kuchipudi nevű klasszikus indiai tánccal, és most már egyre többen élvezzük ennek a csodálatos ősi mozgáskultúrának az áldásait!

Most pedig dőlj hátra és nézd meg a videót!




Ha ez után a videó után Te is kedvet kaptál a kuchipudihoz, akkor igyekezz, hogy le ne maradj a bemutató órámról, ahol egy kicsit mélyebben, mindenfajta elkötelezettség nélkül, személyesen is megismerkedhetsz ezzel a tánccal és végre én is megismerhetlek Téged. Megtudhatod, miért jó Neked ez a tánc, milyen pozitív változásokat hozhat Benned, ha Te is csatlakozol a kuchipudit gyakorlók táborához. A bemutató órán az októberben induló tanfolyam részleteit is megismerheted.

A bemutató óra részleteihez kattints a képre:


Még egyszer a bemutató óra helyszíne és időpontja:

2011. szeptember 29., csütörtök, 18:00-19:00 óra
Alajos Utcai Közm. Alapítvány, Pécs, Alajos u. 2/2


Várlak sok szeretettel!


Üdv:

Zsuzsa







.

2011. szeptember 12., hétfő

Te már önmagad Mesterévé váltál?

.
  • Ha úgy érzed, hogy a mindennapokban igyekszel összeszedett lenni, vannak céljaid és tudsz azokra figyelni és rangsorolni őket,
  • ha belevágsz valamibe, akkor kitartóan képes vagy követni az utadat és elkötelezni magad,
  • ha igyekszel fejleszteni önmagad, és nem bánod, ha időnként szembe kell nézned a hibáiddal, hogy ki tudd javítani őket, vagyis elkezdtél önmagad mesterévé válni,
  • azért hogy az életed egyszerűbbé, és örömtelibbé váljon, akkor ez a bejegyzés Neked szól!

Keleten a mesterré válás hosszú és kitartást kívánó útjának követése egy mester/guru keze alatt még manapság is követett hagyomány, ellentétben a nyugati világgal, ahol ez már teljesen eltűnt. Ha valaki el akar sajátítani egy művészeti ágat, spirituálisan akar fejlődni, vagy harcművésszé válni, stb., akkor sokáig formálódik egy mester, guru keze alatt. De egy híres, kiváló mestertől sok értelemben nem könnyű tanulni.

Indiában a guruk nem mindenkit fogadnak el tanítványnak (persze itt is akadnak kivételek, akiket jobban érdekel a pénz, minthogy kinek adja át a tudását.) Emiatt sokan tesztelik a tanítványt, ha nem is nyíltan, vagy egyenesen. (Ezt én is megtapasztaltam Indiában.) És ha el is fogadnak valakit tanítványnak, addig nem nyitják meg neki a tudás minden kapuját, amíg a tanítványon nem látják az elszántságot, elkötelezettséget, hogy komolyan tanulni akar és nem csak felszínesen érdeklődik.

Az igazi mesterek teljes elkötelezettséget várnak a tanítványtól, amit a tanítványak folyamatosan bizonyítania kell. Cserébe a mester vezeti, inspirálja a tanítványt, és olyan sikereket segít neki elérni, amiről a tanítvány lehet, hogy nem is álmodott.

Számos híres kuchipudi táncossal néztem videót, akik ugyanazt a stílusvonalat tanulták, mint amiben én is elmélyedtem Indiában, (vagyis Guru Vempati Chinna Satyamtól tanultak) és mindannyian azt vallották, hogy nagyrészt a mesterüknek köszönhetik azt, amit elértek, ő inspirálta és formálta őket azzá, amivé lettek.

Nagyon nagy áldásban van része annak, akinek egy igazi Guruja van a szó legmagasabb értelmében. Segít a tanítványnak, hogy egyre magasabb szintre érjen. Segit neki, hogy felépüljön benne a fegyelem és összpontosítás ereje. Mert amikor az ember "magára marad", ehagyja a mesterét, és önállóan próbál lábra állni, már nincs, aki vezesse, saját magának kell vezetnie magát, ami egy nagyon nehéz feladat. Tudnia kell, hogy mi a jó és rossz neki, mire van szüksége, merre kell mennie és mire kell összpontosítania, milyen hibáit kell kijavítania, vagyis önmaga mesterévé kell válnia.

Önmagunk mesterévé válni annyit tesz, hogy képesek vagyunk a körülmények fölé emelkedni és merünk nem megalkudni olyan dolgokkal, amit a környezetünk akar ránkerőltetni, ugyanakkor tudunk összpontosítani és rangsorolni. Képesek vagyunk kitartóan és fegyelmezetten követni a célunkat. Tudjuk magunkat belsőleg alakítani, ugyanúgy mint ahogy egy szobrász, aki kívülről alakítja a művét. Eltávolít róla minden felesleges anyagot, amíg előbukkan a szobor végleges, tökéletes formája.

De a mai világban sok olyan ember szaladgál, aki nem igazán önmaga mestere, aki nem képes rangsorolni, összpontosítani, és elkötelezni magát. Egyik dologból a másikba ugrik, kipróbál mindent. Felszínes ismereteket szerez sok dologból, és ha valaki megkérdezni, hogy mi az igazi célja, akkor lehet, hogy nem is tudna válaszolni. Mert nem önmaga mestere, nem tudja, hová vigyen az útja, mi legyen a célja, így nem is tudja elkötezni magát, hogy elmélyedjen valamiben, hogy azáltal önmagát és ezzel együtt a benne rejlő lehetőségeket is megismerje.

A kucsipudi, ez az ősi klasszikus indiai tánc, azonban nem az ilyen embereknek való. Ez a varázslatos indiai tánc igen mély és tiszteletteljes, kecsessé és dinamikussá teszi a művelőjét, ugyanakkor nagyon nehéz, összetett, és bonyolult. Így csak azoknak való, akiket nem tántorítanak el a kihívások, képesek kitartóan tanulni. Azoknak, akik nyitottak az élet finomabb szintje felé, akik szeretnének egy mélyebb, spirituális tartalmat megismerni és akik képesek elkötelezni magukat. Azoknak, akik igyekeznek önmaguk mesterévé válni.

Lehet, hogy úgy gondolod, hogy meglenne benned az elkötelezettség, de nem biztos, hogy megvan a tehetséged is. Ez nem baj. Több éve tanítok, és az a tapasztalatom, hogy nem a tehetség a legfontosabb a sikerek elérésében. Mindenki képes elsajátítani bármit, ha eléggé motivált belülről, kitartó és elkötelezett, vagyis képes guruként vezetni önmagát célja felé.

A tehetség egy másodlagos dolog, az első és legfontosabb az elkötelezettség és kitartás. Nem mondhatnám magamról, hogy nagyon tehetséges lettem volna a kuchipudiban. Amikor elkezdtem táncolni, voltak olyanok, akik sokkal jobbak voltak a csoportban, mint én. De engem elvarázsolt ez a tánc, elégedettnek éreztem magam egy-egy óra végén, még akkor is ha a nyelvem lógott a végére. A kuchipudiban van valami, ami feltölt minden óra végére, és ez nem csak a mozgás öröme. Sok munkát igényel és nem könnyű megtanulni, de a tanulás folyamata is örömet ad.

Mivel tudom, hogy milyen ritka gyöngyszem és mennyi örömet tud adni ez a tánc, ugyanakkor milyen kemény munkával lehet megszerezni ezt a tudást, olyanonknak szeretném átadni, akik nem csak felszínesen érdeklődnek ez iránt a varázslatos és ősi tánc iránt, de szeretnének jobban elmélyedni benne és megtapasztalni, hogy sokkal örömtelibbé, dinamikusabbá, lendületesebbé, és összeszedettebbé válnak, valamint fizikailag és belsőleg is jobb formába jönnek. Mindezt úgy, hogy egy, a nyugati ember számára teljesen új és ismeretlen táncot tanulnak meg, ami gyökeresen eltér minden mozgásformától, amivel eddig találkoztak.

Lehet, hogy már sok videót néztél meg vagy bejegyzést olvastál el itt a blogon, de élőben még nem láttad ezt a táncot. Nem tudod, hogy a valóságban hogyan zajlik egy óra, mit fogsz tanulni az órákon, stb... Szeretnéd egy kicsit jobban megismerni ezt a táncot, mielőtt úgy döntesz, hogy elmélyülsz benne.

Gyere el a bemutató órára, ismerkedj meg egy kicsit jobban a kucsipudival, az indiai táncok gyöngyszemével. Éld át Te is ennek a varázslatos táncnak az örömét, tudj meg többet erről a táncról feltételek nélkül.

A részletekhez kattints a képre:




Még egyszer a bemutató óra helyszíne és időpontja:

2011. szeptember 29., csütörtök, 18:00-19:00 óra
Alajos Utcai Közm. Alapítvány, Pécs, Alajos u. 2/2


Várlak sok szeretettel!


Üdv:

Zsuzsa








.

2011. szeptember 4., vasárnap

A Neked ígért egzotikum

.
A legutóbbi bejegyzésben ígértekhez híven most megosztom Veled a titkomat, azt, ami által Te is jobban érezheted magad kívül és belül.

Azt, amivel felülkerekedhetsz a rajtad uralkodó tunyaságon és az ősszel beköszöntő kedvtelenségen.

Azt ami által nemcsak fizikailag válhatsz dinamikussá, de szellemileg és lelkileg is felfegyverkezhetsz a mindennapok szürkesége ellen, amivel egy kis varázslatot és színt vihetsz a közelgő ősz esős, ködös napjaiba.

Az alábbi meghívó Neked szól, ha szereted a különleges és elegáns dolgokat, a gyöngyszemeket, de nem csak felületesen akarsz megismerkedni velük. Ha elhatározod magad valamire, akkor azt igyekszel kitartóan véghezvinni. Ha nem tántorít el az, ha egy akadályt nem tudsz könnyedén legyőzni, és elégedettséggel tölt el, ha egy jutalomért meg kell küzdeni.

Ha a fentiek igazak Rád, akkor a következő programajánló Neked szól, mert ez, az India távoli világból származó ősi mozgáskultúra, a kuchipudi gyönörűséggel és eleganciával jutalmazza erőfeszítéseidet...

A részletekért kattints a képre!



Ha úgy gondolod, hogy mást is érdekelhet ez a program, kérlek oszd meg vele is!

Még egyszer a bemutató óra helyszíne és időpontja:

2011. szeptember 29., csütörtök, 18:00-19:00 óra
Alajos Utcai Közm. Alapítvány, Pécs, Alajos u. 2/2


Várlak sok szeretettel!


Üdv:

Zsuzsa









.

2011. augusztus 7., vasárnap

Varázslatos egzotikum Neked Indiából

.
- Már belenyugodtál, hogy nem találsz Neked való mozgásformát?

- Már megadtad magad a tunyaságnak és a rajtad gyarapodó kilóknak?

- Feladtad, hogy változatos és különleges módon formáld az alakodat?

- Már nem is álmodsz arról, hogy egy edzés nemcsak a testedet, de a
lelkedet és szellemedet is felfrissítheti?


Amire szükséged van, az egy új, egzotikus és varázslatos táncforma Indiából, amit még nem próbáltál! Ezt a táncot a világ egy távoli zugából hoztam el Neked, hogy általa Te is megújulhass és sokkal jobban érezd magad a bőrödben!

Nagy örömmel tölt el, amikor olyan emberekkel találkozom személyesen, vagy akár itt az inerneten, akiket nemcsak felszínesen érdekelnek a dolgok. Olyan emberekkel, akik a mai felületes bulvárvilág ellenére is a mélyebbre ható tudást és értékeket keresik!
Számukra lesz hasznos és érdekes az, amit az elkövetkező hetekben megosztok itt Velük a blogban. Remélem, Te is közéjük tartozol! Ne menj messzire hamarosan jövök!


Üdv:

Zsuzsa












.

2011. július 30., szombat

Kucsipudi pillanatok a POSZT-ról

.
Ha lemaradtál a kucsipudi előadásomról a POSZT-on júniusban, akkor most az alábbi rövid kis ajándék videóval szeretnélek kárpótolni. Ha pedig ott voltál, akkor remélem, ugyanolyan kellemes emlékeid maradtak róla, mint Nekem, és szívesen megnézed megint a táncest néhány pillanatát.



Kedvet kaptál ahhoz, hogy Te is közelebbről megismerd ezt a varászlatos klasszikus indiai táncot, a kucsipudit? Akkor ne feledd, októberben új kezdő tanfolyam indul Pécsen! Hogy le ne maradj róla, kövesd figyelemmel a blogot, iratkozz fel a Kuchipudi Kalauzra itt, a bal oldalon!

Hamarosan jönnek a részletek!

Üdv:

Zsuzsa











.

2011. július 8., péntek

Mozihétvége - film és könyvajánló

.
Ez a történet India egyik legnagyobb epikus mítosza, mely amellett, hogy két család harcát meséli el a trónért, sokkal mélyebb spirituális témákat dolgoz fel. Azoknak, akiket érdekel India kultúrája, hagyományai, a klasszikus indiai táncok háttere, fontos alapmű ez az eposz. Minden téma fellelhető benne, ami egy jó regényhez is kell. Van benne ármány, szerelem, a jó és rossz harca, magasabb szintű elmélkedések, csaták...

Ez a mű pedig nem más mint a Mahábhárata.

A könyv megvásárolható magyar nyelven. Több filmfeldolgozás is készült belőle, főleg Indiában, de én most nem egy ott készült filmet ajánlanék, hanem egy angol rendező, Peter Brook által készült művet. Ami engem ebben a filmben megragadott, hogy nincsenek hatalmas díszletek, monumentális jelenetek, az egész film nagyon egyszerű, már-már rusztikus, de kiválóan rávilágít és átadja a mű fő üzenetét.

Ami még említésre méltó filmel kapcsolatban, hogy nemzetközi színészgárda alakítja a szerepeket, és bár a történet "indiai", ez nemzeti sokféleség teljesen természetesen hat az egész filmben, sőt egy kis fűszert ad a történethez.

"A Mahábhárata spirituális ereje felér a Bibliáéval, élményszerűsége az Iliásszal, varázslatos meseszövése az Ezeregyéjszaka hangulatával. Háborúskodás, hatalom, erkölcs, hűség és szerelem - örök emberi témák. Egy királyi család két ága közt folyik a harc, ám a mesének több mellékszála is van, amelyek hol tragikusak, hol komikusak.

A mű kevéssé ismert a nyugati világban, de Brook és a színészek tehetségének köszönhetően még a járatlan nézőt is elbűvöli, szinte magába szippantja ez a varázslatos mesevilág. Ahogy Brook is mondja: 'Minden kérdést érint ez a mű, amely minket is foglalkoztat manapság. A tény, hogy háromezer évvel ezelőtt született ez az eposz, nem jelenti azt, hogy távoli lenne. Sőt különös meseszerűsége, szenvedélye, ereje, humora csak hozzásegít a tisztább, egyszerűbb fogalmazáshoz.'
"

A filmet évekkel ezelőtt a DunaTv is leadta magyarul. Sajnos, nem találtam magyar változatot az interneten, csak angolt, de annak, aki már ismerkedik az angol nyelvvel, kiváló lehetőség, hogy tovább mélyítse nyelvtudását is.

A filmet több részletben tudod megnézni. Kellemes szórakozást!

Első rész, a történet első fele:



A történet második fele több részletben látható:




Üdv:

Zsuzsa








.

2011. június 30., csütörtök

Egyszerű tipp Indiából a gyönyörű hajért

.
Megcsodáltad már, hogy az indiai nőknek milyen szép a hajuk? Ha Te is szeretnéd, hogy olyan szép, sima és fényes legyen a hajad, mint az indiai nőknek, akkor most elárulok Neked egy nagyon egyszerű praktikát, amivel Te is gyönyörűvé varázsolhatod a hajad.

A kuchipudi fellépéseken sokáig tart, amíg a "hajkorona" elkészül és a sok kiegészítő felrakása igencsak igénybe veszi a hajat. Ezért én sokszor élek ezzel az egyszerű trükkel. De amúgy is itt a nyár és a nap, a vízben való úszkálás, hajfestés, stb. eléggé igénybe veszi a hajat, így jó szívvel ajánlom, ha úgy érzed, hogy ráfér egy kis kúrálás a hajadra és a fejbőrödre.


Ehhez pedig nem kell más, mint egy kis olaj, persze nem mindegy, hogy milyen. A legjobb a kókuszolaj, de lehet amla (indiai egres), vagy esetleg mandula olaj. Ezeket az olajokat be lehet szerezni itt, Magyarországon is a nagyobb drogériákban, vagy bioboltokban. Az üvegre rá van írva, hogy hajolajat tartalmaz. Egy üveg ilyen olaj jó néhány hónapig elég. A képeken látható olajokat lehet nálunk kapni. Az olívaolaj, napraforgóolaj és egyéb étkezési célra használt olajak nem jók hajolajozásra.

Az indiaiak, nemcsak a nők, de a férfiak is előszeretettel olajozzák a hajukat, ami nagyon jót tesz a hajnak és a fejbőrnek, és felfrissíti a lelket. Van, aki naponta teszi ezt, de igazából elég, ha hetente egyszer beolajozzuk a fejünket egy éjszakára a következőképpen.


Mielőtt lefekszünk néhány kanálnyi olajat oszlassunk el a fejbőrön, és a hajon. (Nem kell, hogy csöpögjön a fejünkről, de azért tegyünk eleget.) Majd masszírozzuk a fejbőrbe egy kicsit, úgy hogy közben mozgatjuk a fejbőrt a koponyánkon.

Ezután nem kell mást tenni, mint egy törölközőt tenni a párnánkra, hogy az ne legyen olajos, és mehetünk is aludni. Másnap reggel pedig lehet hajatmosni. Persze, aki akarja, megteheti ezt napközben is, ha jó néhány órát a fején hagyja az olajat. Utána sokkal selymesebb lesz a haj, lassabban is zsírosodik, és ha rendszeresen végezzük, segít megőrizni a hajunk rugalmasságát, fiatalságát és nem utolsó sorban megelőzni a hajhullást.

Próbáld ki, ha szeretnéd a fejedet egy kicsit ellazítani, ugyanakkor megszépülni is!


Üdv:


Zsuzsa











.

2011. június 21., kedd

Kucsipudi az OFF Porondon

.
A legutóbbi bejegyzésben meghívtalak a múlt heti fellépésemre a POSZT-on, ahol is az OFF Porondon, a Jókai téren léptem fel. Az itteni programokat már néhány éve a pécsi MárkusZínház (egy nagyon remek kis bábszínház) szervezi, és ők kértek fel, hogy szerepeljek egy este.

A szervezők egy kis, szabadtéri színpadot állítottak fel, egy sátorral a nézőtér felett. Az egész színpadnak, térnek nagyon kellemes hangulatot kölcsönöztek. A programok nagyon változatosak voltak - kicsik és nagyok egyaránt találhattak itt maguknak valót. Nagyon sokan jöttek az egy hét alatt az előadásokra, így a kucsipudi esten is szép számmal voltak nézők.

Bár még új és ismeretlen műfajnak számít ez a klasszikus dél-indiai tánc, a kucsipudi, a visszajelzések alapján úgy érzem, elnyerte az emberek tetszését. Készült néhány fotó az estről, amelyeket megtekinthetsz itt, a POSZT oldalán. Ha lemaradtál az előadásról, de szívesen ott lettél volna, akkor van egy jó hírem. Készült róla videó is, amelyből egy rövid kis összeállítást szeretnék itt a blogban is majd közzétenni.

Nagyon örülök, hogy ilyen sok ember jött el és élvezte az előadást. Ha esetleg Te most nem tudtál eljönni, akkor a legközelebbi előadáson itt a helyed, hiszen egy élő előadás mindig nagyobb élmény, mint egy videó!




Üdv:

Zsuzsa







.

2011. május 30., hétfő

Meghívó kucsipudi előadásra Pécsre

.
Szeretnélek meghívni egy varázslatos utazásra India ősi mitológiai világába, a POSZT keretein belül megrendezésre kerülő kucsipudi táncelőadásomon keresztül.

Az előadást tiszta tánc, valamint istenségeket megidéző darabok alkotják. Egy ősi mitológiai világ olyan alakjai elevenednek meg a színpadon, mint Sri Ganésa, az akadályok elhárítója, Sri Szaraszvati, a művészetek istennője, vagy Sri Síva, a tánc ura. A darabok mindegyike felajánlás a megszemélyesített Istenségek felé.

Az előadás során bemutatásra kerül a kucsipudi repertoár legtradicionálisabb és legnépszerűbb, több száz éves darabja is. Ennek a darabnak egy nagyon fontos kelléke a jada, vagy hajfonat. Indiában egy nő szépségének a koronája a szép hosszú hajfonata, azt tartják, hogy egy nő ereje a hosszú hajában rejlik.

Előadás közben általálában a táncosoknak a hajfonata rögzítve van az övhöz hátul, mert az ugrások, pörgések, forgáso
k közben a hosszú ide-oda röpködő haj zavaró lenne, de ebben a darabban a táncos sokszor tartja a kezében, elöl a hajának végét, valahogy úgy, ahogy a képen látszik.

Ez a darab Satyabhamaról, Krishna leggyönyörűbb, királyi családban született feleségéről szól, aki nagyon is tudatában van szépségének, származásának, vagyis egyrészt a női egó szimbóluma. Emellett ennek a darabnak egy sokkal mélyebb jelentése is van. Satyabhama az egyéni léleknek, (jeevatma) a szimbóluma is, amely vágyódik az isteni, mindenen átható lélek (paramatma) Krishna után, de ennek eléréséhez az egótól meg kell szabadulnia. A darabban Satyabhama saját szépségét, de ugyanakkor vágyának tárgyát, Krishnát is dicséri.

Ha szeretnél ezen a varázslatos utazáson részt venni, akkor sok szeretettel várlak az előadásomon:

Helyszín: Pécs, Jókai tér, szabadtéri színpad
Időpont: 2011. június 13., hétfő 19:30

Kérlek, küldd tovább ezt a bejegyzést másoknak is, akikről úgy gondolod, hogy érdekelheti az előadás! Köszönöm!



Várlak sok szeretettel:

Zsuzsa










2011. április 30., szombat

Boldog táncnapot!

.
"A tánc nagyon jó módja annak, hogy megszabaduljunk a bennünk lévő feszültségektől, mert tánc közben gondolatok nélkül vagyunk és örömöt érzünk. És ilyenkor az öröm annyira eltölt bennünket, hogy a lélek öröme sokkal erősebb, mint bármilyen más földi öröm, vagy akár fizikai kényelem. Fizikai nyugalmat ad, mentális nyugalmat ad, ugyanakkor lelki nyugalmat is ad."

Shri Mataji Nirmala Devi

Ma van a tánc világnapja, ami kapcsán két videóval szeretnék Neked örömet szerezni. Az egyik, egy bharatnatyam darab (szintén dél-indiai klasszikus tánc, mint a kucsipudi), ami mellesleg az egyik kedvencem és nem másról szól, mint Natarajáról, a tánc uráról:





A másik pedig egy teljesen más táncstílus, ír sztepp ugyanarra a témára - részlet Michael Flatley Lord of the Dance, azaz a Tánc ura című híres táncprodukciójából. Ezt az előadást volt alkalmam élőben is látni Budapesten, jó néhány évvel ezelőtt, és lenyűgöző emlék maradt...





Üdv:


Zsuzsa









.

2011. április 22., péntek

Királyi esküvő indiai táncra

.
Változnak az idők a királyi családok háza táján is. Az, hogy Anglia népessége egyre vegyesebb, most főként az indiaiakat értve ez alatt, olyan fontos eseménykre is hatással van, - ha csak egy tánc erejéig is - mint William herceg és Kate Middleton esküvője.

Már csak egy hét van a nagy napig, amire gondosan készül a pár a ruhakiválasztástól kezdve, a királyi fogadáson, és ételeken keresztül a vendégek szórakoztatásáig. Az ő ötletük volt az is, hogy meghívottaknak a lakodalom záró táncaként egy különleges fellépést élvezhessenek.


Az egyik legnevesebb indiai származású koreográfust (Sandeep Soparkar) és feleségét kérték fel, hogy a fogadás záró táncát előadják.

Az indiai pár február óta minden nap 3 órát gyakorol, hogy mozdulataikat tökéletesítsék. Ez a tánc lesz az utolsó az este folyamán, ami még különlegesebbé teszi azt. És ha valaki a királyi család tagjai előtt táncol, a lehető legtökéletesebben előadásra törekszik.

A tánc maga "bollywoodi keringő lesz" azaz angol keringő bollywoodi fűszerrel. (A bollywoodi indiai tánc maga is egy keverék, ami alatt főként az indiai zenés-táncos filmek táncbetéteit értjük. Ezekeben a táncokban az indiai klasszikus és néptáncok elemei keverednek az olyan modern nyugati táncok elemeivel, mint például a hip-hop, vagy akár a társas táncok).

Az esküvőn bemutatandó darab négy perc hosszú lesz és több különböző bollywoodi film zenéjéből áll össze, de a táncos pár nem árulta el melyek lesznek a dalok.

Bár nem tudjuk, mely filmzenék lesznek a kiválasztottak, az esküvő alkalmából álljon itt egy "indiai keringő" az egyik legnépszerűbb indiai filmből, a Lagaanból.




Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél a legfrissebbekről értesülni, iratkozz fel itt, bal oldalon a Kuchipudi Kalauzra!


Üdv:

Zsuzsa











.

2011. április 15., péntek

Az indiai ékszerek világa - videó

.
Minden nő szereti az ékszereket. Indiában viszont nem csupán szeretik a nők az ékszereket, de kivétel nélkül mindenki viseli is őket. Míg itt rengeteg olyan nőt látni az utcákon, aki szinte semmilyen ékszert nem visel, addig Indiában a nők ki nem lépnének az utcára ezek nélkül a kiegészítők nélkül. Gyönyörű, színes szárikban (hagyományos indiai ruha, amely egy hosszú anyagból, szoknyából és blúzból áll), és felékszerezve minden indiai nő kicsit Sri Laksmit, a gazdagság és jólét istennőjét idézi, aki egyben a nőiesség, a feleség, háziasszony szimbóluma is.

Arról már készült egy videófilm, hogy a kucsipudi táncban a táncos milyen ékszereket és kiegészítőket visel, amit már itt láthattál a blogon...>>>

A mostani videó arról szól, hogy az indiai nők, milyen ékszereket szeretnek viselni a hétköznapokban. Erről egy kedves indiai "vendéggel" beszélgettem, aki már régóta itt él Magyarországon, de azért az indiai hagyományokank megfelelően öltözködik és viseli az ékszereit. És mellesleg igen közel áll hozzám, ami a videóból ki is derül.







Ha tetszett a bejegyzés, ne foszd meg tőle a barátnődet! Küldd neki tovább!


Üdv:

Zsuzsa












.

2011. április 10., vasárnap

Nataraja (Síva) - a tánc ura

.

Két bejegyzéssel korábban írtam, hogy az órákon elkezdtünk tanulni egy slókát. A slókák olyan rövid szanszkrit versek, himnuszok, amelyek Istent, vagy egy istenséget, istennőt dicsőítenek. Ezeknek külön versmértéke, ritmusa van. A slókák általában részét képezik a hindu imáknak. Rengeteg ilyen slóka van, és ezek közül jónéhány a kucsipudi darabokban is megjelenik.


A haladó csoporttal egy Síváról szóló slókát veszünk, a táncmodulatokkal együtt, ami egy alap slóka. Ez egy nagyon lassú darab, sok gyönyörű póz van benne és nagyon méltóságteljes.



A slóka maga így hangzik:


Angikam bhuvanam, yasya, Vachikam, sarva vanmayam, Aharyam chandra, taradhi, Tam numaha sattvikam Shivam


A jelentése:


Tested az egész világ, Beszéded az összes nyelv, Ékszereid a Hold és a csillagok, Tisztellek Téged, magasztos Síva


A slókában minden egyes szó megjelenítésre kerül, Síva, azaz Nataraja (ejtsd: Nátarádzsa), a tánc ura, megelevenedik. Síva a legnagyobb aszkéta és jógi, aki a Himalájában, a Kailash hegyen meditál. Ő a három hindu fő istenség (Bráma, Visnu, Síva) egyike. Ő az, aki táncával létrehívja a teremtést, és ugyanakkor a korok lejártával elpusztítja azt. Ő a legtisztább Istenség, fehér mint a hó. Sohasem inkarnálódik a Földre, a világ szennye nem érintheti. Ő az, aki csak szemléli a világ változásait, anélkül, hogy azok megérnintenék Őt.


A hindu hagyományokban egy Istenségnek nagyon sok neve van. Sívának egy másik neve Nataraja, azaz a tánc ura, akit egy jellegzetes szobor örökít meg. Ez a szobor nagyon szimbólikus. A test, a tér és az idő közötti kapcsolatot ábrázolja. Siva minden egyes mozdulata, illetve azok a tárgyak, amiket visel, illetve tart, jelentéssel bírnak.





Elöl lévő jobb kéz - Síva elöl lévő jobb kezét patakam mudrában (kéztartásban) tartja, ami félelemnélküliséget is jelent. Ezzel a mozdulattal Síva védelmet ad az embereknek a világi kísértések gonoszságaitól.


Elöl lévő bal kéz - Az elöl lévő bal kéz tartása olyan, mint az elefánt ormánya. Lefelé mutat a felemelt bal láb irányába, amely az örök áldás felé vezető utat mutatja. Ez a kéz egyben Síva fiára, Ganeshára, az elefántfejű istenségre is utal.


Felemelt bal lába - a megváltás felé mutatja az utat – el a mindennapi élet illúzióitól, az isteni áldás és tökéletesség felé.

Tűzgyűrű – a Nataraját köarülvevő tűzgyűrű az univerzumot szimbolizálja minden illúziójával, szenvedésével és fájdalmával.

A törpén álló jobb láb – Shiva elpusztítja a gonoszt azzal, hogy eltapossa a törpét, Muyalagant a jobb lábával. A törpe az emberi lélek hat ellenségét szimbolizálja: kéjvágy, harag, irígység, megtévesztés, arrogancia és féltékenység.

Gangesz - Síva hajában ott a Gangesz. Ereje, zabolátlansága arra késztette Sívát, hogy a hajába zárja, ahonnan aztán megszelídülve folyhat tovább a Földre, ahol elmos minden bűnt és tudatlanságot.

Dob – a jobb hátsó kezében Síva egy dobot tart, a damarut, egy kis kézi dobot, ami úgy néz ki, mint egy homokóra. Ezt a hangszert megütve szólaltatja meg Isten az univerzum első hangját. Ezzel megkezdődik a teremtés tánca.

Tűz – hátsó bal kezében Síva tüzet tart, amely a pusztító energiát szimbolizálja, amit Síva minden kozmikus kor végén elszabadít. A tűz a legvégső tisztító erő – megtisztít a bűntől és elpusztítja az illúziókat.

Harmadik szem – Síva harmadik szeme a homloka közepén helyezkedik el. Ez az a szem, amely a nyilvánvaló dolgok mögé lát. Síva harmadik szeme megtalálja a gonoszt és elpusztítja azt.

Félhold – Síva az idő teremtője, amit a hold szimbolizál, melynek változó fázisai tükrözik a napok múlását. A félhold táplálja Kámának, a szerelem Istenének fenntartó erejét, valamint a megvilágosodás és bölcsesség jelképe.

Összegubancolódott haja – mutatja, hogy Ő szabad a megszokott emberi társadalom kötöttségeitől. A fürtjei lazák és zabolátlanok. Sívát nem kötik a földi illúziók láncai.

Kobrákat – visel a nyaka körül amelyek vadul szállnak körülötte miközben táncol. A kígyó a reinkarnációt (újjászületést) szimbolizálja. Úgy veti le a bőrét, mint ahogy az embernek kell levetnie a testét, hogy újjászülethessen.



Remélem, Neked is lesz lehetőséged arra, hogy egyszer személyesen átéld, ahogy Nataraja, a tánc ura megelevenedik táncsoportunk előadásában.


Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél még sok hasonló anyagot olvasni, iratkozz fel itt, bal oldalon a Kuchipudi Kalauzra!




Üdv:


Zsuzsa












.

2011. április 1., péntek

Meghívó tavaszköszöntő táncestre

.

A legutóbbi bejegyzésben írtam, hogy egy tanítványom felkért vendégelőadónak a csoportja által szervezett tavaszköszöntő táncestre, amely felkérést örömmel fogadtam el.

A tanítványom, aki meghívott, nem más, mint Seymen Krisztina Nurgül, hastánc oktató, akivel nemrég megismerkedhettél itt, a blogon 2 táncos videós beszélgetésében, amelyben két keleti tánc, a kuchipudi, valamint a hastánc jellegzetességeiről, különleges és érdekes vonulatairól beszélgettünk. Bár a két táncot sokan hasonlónak gondolják, ebben a videóban lelepleztük az igazságot a két tánc kapcsolatáról.

De most itt az alkalom, hogy élőben is megnézd és gyönyörködj a két stílus nagyon is eltérő, de varázslatos mozdulataiban és koreográfiáiban. Ezen a táncesten egy tiszta táncot, un. jatiswaramot (ejtsd: dzsátiszvárám) fogok előadni.

A jatiswaramban a lépések jatikra (dzsátikra), meghatározott ritmusmintákra épülnek. Tánctechnikailag nagy kihívást jelent, mivel sűrűn váltják benne egymást a gyors és lendületes lépéskombinációk, ugrások és szökellések. A darabnak nincs jelentése, célja pusztán a tiszta esztétikai öröm elérése a pózok és a dinamikus, ritmusos mozdulatok szépsége által.


Kalandra fel, vár a Kelet titokzatossága, egzotikuma, lágy és dinamikus ritmusai! Hagyd, hogy legalább egy estére elbűvöljön ez a varázslatos világ!


A táncest helyszíne: Pécs, Ifjúsági Ház, Nagy Lajos király útja 1. Időpont: 2011. április 12., kedd 18:00 óra


További részletekhez kattints a képre:



Gyere el, várunk sok szeretettel!


Üdv:


Zsuzsa






.





.


.

2011. március 26., szombat

Végre megérkezett a tavasz!

.
Végre megérkezett a tavasz, ami nem csak a természetben nyilvánul meg, de mi is érezzük belül, hogy az erősödő napsütés új energiával tölt el bennünket. Ez az évszak nemcsak új lendületet ad, de kihívásokat is tartogat, és nem csak a kuchipudi órákon.

Sokan nagy lendülettel vetik bele magukat ilyenkor a kerti munkákba. Köztük én is. Ások, ültetek, gyomlálok és veteményezek. Ez utóbbiból ugyan még semmi sem látszik a konyhakertben, mert a kis magok lassan kelnek ki. Viszont a későbbi palántának szánt növénykék, nagyon hamar előjönnek/jöttek már itt bent a lakásban. Alig győzök velük lépést tartani, hogy szétültessem őket, hogy miután már egyenként megerősödtek, kiültethessem őket a konyhakertbe.

De így van ez a két lelkes tánccsoporttal is, amelyek tavaly ősszel, illetve idén februárban indultak. A lányok lelkesen járnak az órákra és szépen haladnak előre az úton. A kezdő csoport ismerkedik a mudrákkal (kézjelekkel) és egyre újabb és újabb lépéseket tanulnak, amit óráról órára jobban tudnak a rendszeres gyakorlásnak köszönhetően.

A haladó csoporttal már befejeztük az alaplépések felét! Nagyon jó nézni őket, ahogy fejlődnek, ahogy mindenkinek a mozdulatai egyre szebbé, finomabbá, ugyanakkor dinamikusabbá válnak. Igazaból most kezdik el ízlelgetni ennek a táncnak a dinamikáját, és gyorsaságát; az óra végére mindig jól lefárasztom őket. Látom rajtuk, hogy a nyújtó és lazító gyakorlatok már nagyon jól esnek nekik a levezető részben.

A haladó csoport most egy újabb feladattal néz szembe. Belekezdtünk egy slóka (egy lassú darab) tanulásába az egyik istenségről. Hogy melyik ez az istenség, és hogyan szól a slóka, és hogy haladnak a lányok a tanulással, azt nemsokára megudhatod itt, a blogon.

A tavasz nemcsak a tanítványaimnak hozott új kihívásokat, de nekem is. Egyik tanítványom és tánccsoportja meghívott vendég előadónak a fellépésükre egy szám erejéig. Hogy ki ez a tanítványom, hol és mikor lesz az előadás, illetve mit fogok előadni, ezt majd megtudhatod a következő bejegyzésből!

Addig is élvezd a gyönyörű tavaszi napsütést, a madárcsicsergést és az újjáéledő természet illatát!


Üdv:

Zsuzsa







.

2011. március 14., hétfő

2 táncos 20 év tapasztalata videón

.
Keleti táncrajongók igazi csemegéje közel fél órában


Egy olyan interjú, ami abban tér el a témában fellelhető egyéb videóktól, hogy itt az oktatók most részleteiben kifejtik az órák nehézségeit, hangulatát és mélyebb bepillantást nyerhetsz a kulisszák mögé. Nagy öröm számomra, hogy összejött ez a videós interjú, egy kiváló hastánc oktatóval, Seymen Krisztina Nurgüllel, (akit amúgy van szerencsém a haladó kuchipudi csoportomban oktatni) és külön öröm, hogy most, itt, Te is részese lehetsz ennek a beszélgetésnek.

Mindenképp ajánlom ezt a videót azoknak a figyelmébe, akiknek már többször megfordult a fejében, hogy szívesen kipróbálnának valamilyen tánctanfolyamot – esetleg pont a keleti táncok varázslatos világát. Érdemes lesz megnézned, mert a felvételen igyekeztünk a lehető legközvetlenebbül bemutatni a tánctanulás rejtelmeit. Megismerheted az oktatókat, akikre ezután már nem idegenként fogsz tekinteni, és sokkal nagyobb bizalommal tudsz lenni irántunk.

Azoknak is hasznos lesz, akik már rendszeresen járnak valamilyen egyéb tánctanfolyamra, mert egy új világ, a keleti táncok világa nyílik meg számukra. Nagyszerű lehetőség arra, hogy megismerj új táncstílusokat, és új tánctanárokat.

Könnyen lehet, hogy Te már ismered is Krisztát, láttad a fellépését vagy voltál nála órán, esetleg ismerősöd jár hozzá. Neked is érdemes lesz megnézned a videót, hisz lehet, hogy egy olyan arcát is megismerheted Krisztának, amivel eddig nem találkoztál.

A videó nem rövid, 27 perc , és tudom, hogy nincs sok időd, de arra kérlek, hogy tegyél félre most mindent, és ha valóban érdekel a táncok világa, akkor nézd most meg! Ne halogasd! Tudom, hogy sokszor szeretjük a dolgokat halogatni, amelyek csak gyűlnek-gyűlnek és aztán el is felejtődnek. Ezt a videót most ne így kezeld, hiszen valóban a 2 táncos összesen 20 év tapasztalata van benne. Kár lenne az “… ej, ráérünk arra még” limlomok közé súvasztanod. Külön öröm még, hogy a beszélgetőtársam, Kriszta azt mondta a felvétel után, hogy nagy boldogság volt számára, hogy olyan dolgok is szóba kerültek a táncok kapcsán a felvételen, amelyek korábbiakban nem. Dőlj hátra és szánd az elkövetekző fél órádat a varázslatos keleti táncok világának! Fogadd sok szeretettel az interjút!




Üdv:

Zsuzsa





.

2011. február 21., hétfő

Jó pap holtig tanul

.
Számos ember gondolja úgy, hogy az életében a tanulás véget ér akkor, amikor elvégzi az iskolát és elkezd dolgozni. Sokan feladják a tanulás, képzés, önképzés lehetőségét. Lemondanak arról, hogy beiratkozzanak bármilyen oktatási intézménybe, legyen az egy főiskola, vagy egy nyelviskola, vagy hogy magántanárhoz menjenek. De arra sem gondolnak, hogy saját maguk képezzék önmagukat. Ezzel a témával kapcsolatban kaptam néhány napja egy érdekes videót, amin elgondolkodtam egy kicsit.

Az egyik nap egy ismerősöm küldött egy TED videót. (A TED egy olyan nonprofit szervezet, ami olyan előadók, tudósók eszméit, ötleteit terjeszti, amelyeket érdemes mindenkinek megismerni.)

Ez a videó eg
y indiai tudós több éves kutatómunkájáról szólt, hogy egy ország elmaradottabb területein élő gyerekek képesek-e a nulláról, tanár nélkül, csupán a számítógép és internet segítségével ismeretekre szert tenni bármilyen témában. Ez a tudós először indiai szegénynegyedekben a falba épített számítógépket helyezett el és otthagyta őket minden segítség vagy magyarázat nélkül az ott élő gyerekeknek. A gyerekek pedig elkezdték azt használni, anélkül, hogy bármilyen előzetes útmutatást kaptak volna arra, hogy hogyan tegyék azt. Majd amit megtanultak, azt megtanították a többieknek is.

Voltak olyan kísérleti csoportok, akik már tanultak angolul, de a kiejtésük nem volt jó. Kaptak egy számítógépet használatra, de a számítógépes program nem tudta rögzíteni a beszédüket. A kísérletben résztvevő gyerekek maguktól kiderítették, hogy miért nem képes a program rögzíteni a beszédüket, valamint javítottak a kiejtésükön, tanár segítsége nélkül, hogy a számítógép képes legyen megjeleníteni, amit mondanak.

Több kísérlet és kísérleti csoport is volt, de az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, amikor egy csoport iskolás gyereknek, akik nem tudtak egy szót sem angolul, biotechnológiát kellett tanulnia angol nyelven a számítógép segítségével. A gyerekek sokáig, rendszeresen, minden nap foglalkoztak az anyaggal és sikerült egy olyan szintre eljutniuk, hogy egy, a biotechnológiára vonatkozó iskolai tesztet 30%-ban képesek voltak megoldani. Amikor pedig valaki, mint egy nagymama, lelkesítette őket és szurkolt nekik, képesek voltak ezt az eredményt 50%-ra feltornázni.

A számos országban lévő csoportokat több éven át megfigyelő kísérlet megmutatta, hogy ha valakit érdekel valami, akkor az képes az őt érdeklő témában saját magát tanítani, képezni és fejlődni külső útmutatás nélkül is a számítógép és internet segítségével. Ha pedig többen tanulnak együtt, és van, aki lelkesíti őket, akkor képesek még jobb eredményeket elérni.

Te próbálkoztál már ilyennel? Hogy egy számodra teljesen ismeretlen dologban elkezdtél elmélyedni, akár az interneten keresztül, vagy azzal, hogy elkezdtél egy könyvet olvasni egy témában, vagy csak elkezdtél valamit magadtól kipróbálni, mondjuk egy programot a számítógépen?

Én igen, és az első ilyen dolog amit magamtól kezdtem el megtanulni, az az angol nyelv volt, ami nagyon jó döntésnek bizonyult. Fogtam egy könyvet és egy kazettát, és elkezdtem teljesen egyedül tanulni. Aztán olyan környezetbe kerültem külföldön, egy éven keresztül, hogy kénytelen voltam használni a nyelvet és így eljutottam társalgási szintre minden tanári segítség nélkül. Amikor elkezdtem angolul tanulni csak az volt a célom, hogy kommunikálni tudjak angolul, sőt annyira nehéznek éreztem a kiejtést az angolban, hogy azt gondoltam, ezt a nyelvet nem biztos, hogy nekem találták ki, de folytattam a tanulást. Ez pedig addig tartott, hogy végül elvégeztem egy angol szakot és angol nyelvtanárként majd tolmács és fordítóként kezdtem dolgozni.

De ott van például egy remek orosz kuchipudi táncosnő, Irina is, akit már a 90-es évek elején érdekeltek a klasszikus indiai táncok, de akkor Indián kívül nem nagyon lehetett ilyet tanulni. Így szerzett egy indiai táncos videófelvételt, amiről igazából nem is tudta, hogy pontosan milyen stílus és arról tanult meg egy koreográfiát, amit később egy rendezvényen elő is adott. A nézők között volt egy hozzáértő, aki az előadás után elmondta neki, hogy amit táncolt, az igazából kuchipudi és érdemes lenne neki tovább foglalkoznia vele. Így történt, hogy Indiába került, ahol évekig tanulta a kuchipudit majd Moszkvába visszatérve már évek óta oktatja és táncolja azt.


A lényeg, hogy ember nagyon sok mindent el tud sajátítani, ha igazán érdekli az, amivel foglalkozik, még akkor is, ha először el sem tudja képzelni, hogy ez megtörténhet vele. Persze sokan döntenek úgy, hogy inkább egy szakértő, tanár, iskola, intézet segítségével vágnak bele egy új terület megismerésébe. Mind a kettő jó döntés, a lényeg, hogy képezd magad, ismerj meg új területeket, bővítsd az ismereteid, legyen az egy új szakma elsajátítása, egy hobbi, egy olyan dolog, ami megkönnyíti a mindennapi életedet, vagy valami olyasmi, amit az egészségedért teszel, vagy csak azért, hogy jobban érzed magad, és élvezd amit csinálsz, mint például a kuchipudi!

Kívánom Neked, hogy találj olyan területeket, amelyek hasznosnak számodra, amiben szívesen mélyülsz el, fejleszted önmagad, és amiben sikeres lehetsz!

Ha pécsi vagy, és van kedved csatlakozni a kezdő csoporthoz, akkor még megteheted!
Részletek itt!

Üdv:

Zsuzsa


(Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél rendszeresen értesülni az új cikkekről, iratkozz fel itt bal oldalon a Kuchipudi Kalauzra!)







.